Ubytovanie v Liptovských Matiašovciach

Západné Tatry

 
LIPTOVSKÉ MATIAŠOVCE - Vyšná časť je miestom kde je možné začať horskú túru smerujúcu cez OMÁLENÍK a hole BABKY popod vrch Ostrá na obľúbený horský vrchol "SIVÝ VRCH". Trasou zo Sivého vrchu je možné pokračovať ďalej smerom na BIELU SKALU až k horárni Biela skala k autobusovej zastávke na hlavnej ceste spájajúcej Huty a Liptovský Mikuláš. Je vhodné naplánovať si celodennú túru časove skoro ráno tak aby bol možný návrat z túry /trvá približne 7 hod.) do Liptovských Matiašoviec BUS spojom zo zastávky HUTY - horáreň Biela skala s odchodom o 12,47 hod. (spoj chodí v PO,STR,PIA).
 

Babky (1566m)

Pyramíde podobný hôľnatý vrchol, zakončujúci dolomiticko-vápencovú južnú rázsochu Sivého vrchu.  Výhľad z Babiek je široký, smerom do Liptovskej kotliny, na Chočské vrchy a Nízke Tatry. Výhľad na Západné Tatry blokuje vyšší vrch Salatína a Baníkova.
 

Ostrá (1764m)

Hrotovitý, kosodrevinou porastený vrch v južnej rázsoche Sivý vrch - Babky.
Prístup: turistický chodník na Sivý vrch vedie popod Ostrú.

Sivý vrch (1805m)

Výrazný vrchol v západnej časti hlavného hrebeňa Západných Tatier. Vytvára horskú skupinu vápencovej časti Západných Tatier. Je charakteristický množstvom skalných útvarov (Radove skaly), ktoré sú na jednom mieste zoskupené do podoby, ktorá z vtáčej perspektívy pripomína mesto. Vrchol poskytuje výhľad na celý Liptov a Oravu až do Poľska.

Sedlo pod Bielou skalou

Trávnatý priehyb v hrebeni tesne pri Bielej skale. Tu sa začína hrebeňovka Západných Tatier.

Hutianske sedlo (1185m)

Sedlo medzi Holicou a Bielou skalou, oddeľujúce Chočské vrchy od Západných Tatier.

Túru je možné absolvovať tiež z opačnej strany od autobusovej zastávky HUTY /horáreň Biela skala, SAD, 940 m) - po turistická značka Biela skala (vyhliadka, 1316 m) (1:00) - Sivý vrch (1805 m) (2:00) - turistická značka Ostrá (1764 m) (0:40) - sedlo Predúvratie (1585 m) (0:20) - Babky (1566 m) (0:30) - Omáleník - Liptovské Matiašovce.  Odchod BUS spoja z Lipt. Matiašoviec, pož. zbrojnica je o 11,13 hod. a príchod na  HUTY - horáreň Biela skala o 11,54 hod. (spoj chodí v PO,STR,PIA). 

 

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode